Close

14.11.2021

Za tři měsíce navštívilo Slovanskou epopej přes třicet tisíc obdivovatelů

Slovanská epopej

Slovanská epopej se od svého návratu v srpnu letošního roku do Moravského Krumlova těší velkému zájmu turistů i návštěvníků z nejbližšího okolí.

Za tři měsíce přišlo obdivovat Muchova plátna přes třicet tisíc zájemců. Vedle individuálních návštěv jezdí do Moravského Krumlova také autobusové zájezdy, nejčastěji se jedná o seniorské kluby a od začátku školního roku také školní třídy.

„Na Slovanskou epopej se vydávají lidé z celé České republiky, jezdí k nám z Plzně, z Ostravy, z Prahy, z Liberce, samozřejmě tako hodně ze sousedních krajů, což je Vysočina a také jižní Čechy,“ vyjmenovává manažerka Slovanské epopeje Daniela Kolomazníková.

Největší zájem byl v letní sezóně, kdy do Moravského Krumlova přijelo 16 109 turistů. Velmi vysokou návštěvnost vykazuje i měsíc září, kdy Epopej navštívilo přes deset tisíc návštěvníků. Ačkoliv říjen je už mimo hlavní turistickou sezónu, zájem o Muchovy obrazy neopadá ani na podzim – obdivovat je přijelo přes šest tisíc lidí. „Slovanská epopej je světové dílo s hlubokým významem. Přitahuje pozornost a my jsme rádi, že jej mohou zájemci obdivovat na našem zámku v Moravském Krumlově. Spolupracujeme na realizaci Muchovy stezky a odkaz Alfonse Muchy chceme v našem regionu i nadále rozvíjet,“ říká starosta Moravského Krumlova a senátor Tomáš Třetina.

Na Epopej přijíždějí lidé z okolí i ze vzdálených míst

Mnozí Krumlováci i lidé žijící v okolních obcí si pamatují na dobu před deseti lety. Poté byla plátna odvezena a Moravský Krumlov se dlouho snažil o jejich návrat. Hned o prázdninách, kdy byla plátna převezena z Prahy na zámek do Moravského Krumlova, se na ně vyrazila podívat i Zdeňka Slámová z Rešic a vzala s sebou i rodiče.  „Epopej samozřejmě znám, už jako dítě jsem ji viděla několikrát a pak v dospělosti také. Pokaždé, když Epopej navštívím, tak je pro mě jiná, vždycky objevím něco nového. Je to krásné monumentální dílo. Moravský Krumlov pro ni vytovřil důstojné prostory a moc si přeji, aby už v Krumlově zůstala,“ svěřila se se svým zážitkem z návštěvy. Mezi prvními návštěvníky byl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, starosta Tomáš Třetina provedl Epopejí také eurokomisařku Věru Jourovou a korejského velvyslance.

V říjnu přijeli na Epopej autobusem senioři z Číměře na Třebíčsku.  „Všichni jsme byli uchváceni velikostí pláten, na kterých nám paní průvodkyně podrobně popsala jednotlivé výjevy. Je dobře, že se Epopej vrátila z Prahy zpět do Moravského Krumlova, kam jednoznačně patří a kde pan starosta s vedením města odvedli obrovský kus práce na úpravách prostor, kde je vystavena,“ zhodnotila starostka obce Číměř a organizátorka výletu Lenka Hůlková.

 

Počty návštěvníků Slovanské epopeje v měsících za rok 2021

srpen: 16 109

září: 10 115

říjen: 6 382

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *