Close

26.4.2020

Svět se zpomalil, ale nezastavil. Pracovat se musí stále dál, třeba z domova

Práce na dálku

Práce na dálku nebo-li home office je v současné koronavirové pandemii často skloňované slovo. Na tento způsob práce přistoupily v posledních týdnech některé firmy, ale také úřady a další organizace. Pracovat z domova nemohu všichni, avšak tam, kde je to trochu možné, zavedli zaměstnavatelé právě home office.  Některé profese a zaměření to umožňují celkem dobře. Město Třebíč se tímto tématem zabývalo už před několika lety. Iniciovalo projekt Vybudování koordinačního centra práce na dálku v Třebíči. Některé výstupy jako například metodika zavádění práce na dálku nebo e-book o řízení vzdálených pracovníků či webináře k různým tématům najdete na webu www.trebiczije.cz. Před zhruba osmi lety byla práce na dálku v našem prostředí úplnou novinkou, ale postupně s ní začaly firmy pracovat. Nejprve jako benefit pro zaměstnance, později jakou součást běžného pracovního procesu.

Pohodlné spojení s kolegy pomocí videoporad

Koronavirus a opatření s ním spojená doslova donutil firmy a organizace přejít na několik týdnů na home office. Pro ty, kteří s prací na dálku nemají zkušenost, to může být složitá situace. Je proto velmi důležité, aby lidé věděli, co se od nich od očekává, jaké mají úkoly a jaké mají být výsledky či výstupy. Běžně se totiž se svým šéfem potkávají na pracovišti, na poradách, ve společných místnostech. Komunikace je tak mnohem snazší. V případě, že jsou zaměstnanci doma, může docházet ke komunikačnímu šumu, demotivaci a nedostatečné koordinaci práce. Základem je udržovat spojení s firmou pomocí různých komunikačních technologií. Některé firmy mají nastavené své vlastní systémy pro vzdálenou komunikaci. Ty, které nemají, si mohou vybrat z poměrně široké nabídky. V tomto článku jsem pro vás připravila srovnání komunikačních platforem. Najdete tam přehled aplikací pro videohovory a chatování, jejich porovnání, výhody i odkazy.

Pět klíčových rad při home office

  1. Dodržujte svůj obvyklý denní režim. Ve stejnou dobu vstávejte i choďte spát.
  2. Nepracujte v pyžamu, ani v posteli. Oblečte se tak, jako do práce a vytvořte si pracovní stůl a prostředí na práci.
  3. Nastavte si doma pravidla s ostatními členy domácnosti. Například, že od 8 do 14 hod pracujete a nemůžete se jim věnovat. Odpoledne se pak věnujte rodině, ne práci.
  4. Připravte si techniku, která práce na dálku umožňuje. Ověřte si rychlost internetového připojení, nastavení vašeho počítače a také se naučte používat aplikace pro vzdálenou komunikaci. Když si nebudete vědět rady, požádejte o pomoc.
  5. Udržujte si pozitivní myšlení a berte home office jako příležitost naučit se něco nového.

 

Chcete poradit, jak pracovat na dálku? Ozvěte se!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *