Close

10.8.2016

Říká se jim slibotechny. Jsou i kolem vás?

otazníkyjpg

Slibem nezarmoutíš. Nesplněnými sliby, zvláště opakovanými, se z člověka stane nespolehlivý a nedůvěryhodný partner. V životě i v podnikání.

Důvěra a slovo, které platí. Dvě hodnoty, které se ze společnosti velmi rychle vytrácejí. Právě tímto je způsobena nejistota, která nás tíží. Pokud někomu věříte, že jeho slovo platí, nebojíte se s ním jít do hluboké tmy. Víte, že mu můžete důvěřovat a že nedovolí, abyste do něčeho ve tmě narazili. Dal vám své slovo. Pokud se ve tmě střetnete s překážku, narazíte si nos. Jednou se to stát může. Nos přebolí. Podruhé ale budete obezřetní a ve tmě půjdete už s nataženou rukou. Víte totiž, že tomu druhému nemůžete stoprocentně věřit. A tak se jistíte. Pokud však i podruhé zakopnete, ačkoliv vás ujistil, že žádná překážka před vámi není, vztah mezi vámi je vážně narušen.

Lidé dávají sliby každý den. Ano, faktura je zaplacena. Neboj se, já to zařídím a zavolám mu. Slibuji, že o víkendu pojedeme na chatu. Ten kapající kohoutek opravím. Tu košili ti vyžehlím. Peníze ti ještě dnes pošlu.

I malé sliby jsou sliby. Říkat něco, co už předem vím, že bude jinak, je strategické lhaní. Slouží ke zdánlivému uklidnění situace a k oddálení řešení něčeho, čemu se stejně člověk nevyhne. Co je však nejhorší, je to, že k lidem, kteří slibují a jejich slovo opakovaně neplatí, ztrácíme důvěru. Náš mozek je zařadí do kategorie ohrožení. Tito lidé nikdy nebudou dobrými vůdci, ani dobrými přáteli. Zvláště nebezpeční jsou jako partneři v podnikání. Když slíbí, že přijdou na narozeninový večírek, že pošlou pohled z dovolené, že půjdou dnes nakoupit, že pošlou upravené fotky z hor, že vás navštíví a ani jedno z toho neudělají, budeme zklamaní. Ve chvíli, kdy byl slib vyřčen, se náš mozek připravuje na to, že se to stane. A když ne, nastane smutek. Později pak sliby těchto lidí nebudeme brát vůbec vážně, až jim přestaneme věřit úplně. V podnikání, když slíbíte, že do projektu jdete za této domluvy a nesplníte ji, porušil jste slovo. Slibovat a ještě se vymlouvat, proč to nešlo splnit a že to bude příště, je nejkratší cesta k absolutní ztrátě důvěryhodnosti. Ano, stane se, že podmínky se změní a tím i situace. K rozpoznání chronických slibovačů není potřeba mít speciální dovednost.

Opakovaně nesplněné sliby a tvrzení, že příště, zítra a převádění zodpovědnosti na druhé způsobuje nejistotu dnešního světa. A proto, když dáváte někomu byť malý slib, splňte ho, nebo ho raději nedávejte. U malých slibů to začíná.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *