Otužování je moje malá závislost, říká Martina Boková

Martina Boková ze Zbraslavi na jižní Moravě není v této disciplíně žádný nováček. Jak sama říká, ponor do ledové vody je úžasná očista hlavy a prospívá imunitě.
Martino, říkáš o sobě, že jsi otužilec amatér, ale pokud vím, tak rozhodně nejsi žádný začátečník…
Už na střední škole jsem pravidelně docházela do sauny. Miluji kombinaci tepla a prudkého ochlazení. K otužování a koupání se v ledové vodě k tomu byl krůček. Kdekoliv jsem mohla, prostě jsem se v jakoukoliv roční dobu vykoupala. Máme takovou skupinu nazvanou Báby z ledu a chodíme se koupat společně. Vždy je lepší, když se otužujete společně s kamarády. Dodá ti to odvahu. Otužování celkově vede k psychické a fyzické pohodě. V podstatě otužování je taková malá závislost. Jak to člověk jednou vyzkouší, je to taková euforie, která se stane pravidelnou součástí vašeho života.
Sdílí s tebou tuto zálibu i tvoje rodina?
Se mnou se pravidelně otužuje můj osmiletý syn Simon. Mladší syn Dominik, 3 roky, se otužuje jen zlehka, když se mu chce, namočí si ruce nebo nohy. Děti rozhodně do vody nenutím. Je to na nich, jak se zrovna cítí a mají chuť. Můj partner moje nadšení v ledové koupeli nesdílí, je spíše teplomilný typ. Chodíme také společně se starším synem do kryokomory – polária, kde se vystavíme suchému chladu, teplotě pod minus 120°C. Je to úžasná věc, která regeneruje celé tělo. Báječně se doplňuje s venkovním otužováním.
Jak často se otužuješ ve venkovních vodních plochách? Prozradíš, do jakých rybníků chodíte?
Otužovat se chodíme minimálně jednou týdně, jak čas dovolí. Máme to štěstí, že náš bazén může být celoročně napuštěný, tak se koupeme i tam. Ale i přes to raději využíváme přírodních rybníků, zejména, když je ve vodě led a kolem hodně sněhu, má to své kouzlo. Snažíme se chodit na různé místa, střídáme je a poznáváme také nové zajímavé vodní plochy v okolí. Většinou ponor spojíme s rozděláním ohně a takovým malým rituálem. Nejraději se chodíme nořit do třebíčského rybníka Lubí, Dalešické přehrady, divoké řeky Oslavy, rybníku v Újezdu u Rosic nebo příbramského rybníka Kuchyňky.
Jaký je to pocit vlézt do vody, která má kolem pěti stupňů?
Vystavení se velmi nízké ledové teplotě vody produkuje hromady endorfinů a je to takový adrenalin, že nemyslíte na nic jiného. Cítíte příjemný pocit na těle i na duši. Prostě nemyslíte těch pár minut na nic jiného než na svůj dech. Soustředím se jen na sebe sama. V dnešní době plné stresu a hektiky je takové micko pozastavení opravdu něco výjimečného. A já vím, o čem mluvím, protože jsem nenapravitelný hyperaktivní blázen narozen ve znamení berana. Vše je jenom ve vaší hlavě, a je na vás jak si život, potažmo otužování nastavíte.
Máš nějaké rady pro začátečníky?
Otužování v dnešní době získává na velké popularitě, dá se najít mnoho knih a článků s doporučením, jak začít. Otužování je velmi individuální záležitost. Ve své podstatě jde o to začít třeba jen tím, že necháte pár vrstev oblečení doma na věšáku. Začnete s otužováním vzduchem. Dát si čas od času studenou sprchu. Můžete také začít s otužováním už v létě a proplavat se až do zimy, tělo si tak na chlad zvyká postupně a přirozeně. Dobré je si najít v okolí otužileckou skupinu, která vás určitě ráda vezme mezi sebe. S více lidmi je větší zábava a skupina vám dodá odvahu a poradí, jak se chovat v ledové vodě při ponoru.
Pociťuješ na sobě, že otužování prospívá tvé imunitě?
Pravidelné otužování má rozhodně mimořádné účinky na celkovou imunitu. Nebývám vůbec nemocná. Vždy po ponoru v ledové vodě cítím, jako kdybych si dobila baterky v těle. Určitě vás zajímá téma imunity, otužování a covid. Ano, i já jsem letos v lednu obdržela omicronovou zásilku viru. Naštěstí se s tím moje tělo popralo v klidu při dvoudenní viróze. Beru covid s respektem a vím, že každý na něj zareaguje jinak. Rozhodně však posilování přirozené imunity je nutné minimum pro naše tělo. Otužování je každopádně jeden z nejjednodušších a nejlevnějších způsobů.