Close

16.1.2017

O projektech, které pomáhají cizincům, aby se u nás cítili jako doma

mapa ruce

V České republice žije podle Českého statistického úřadu přes 400 000 cizinců.

Díky své kamarádce a kolegyni Lucii Pátkové jsem se dozvěděla o projektu Foreigners.cz. Jejich byznys plán je skvělý. Představte si, že se přestěhujete za prací třeba do Belgie, nebo s partnerkou do Německa. Nikoho tam neznáte a ani nevíte, jak to chodí na úřadech, co se kde platí a kde všude je potřeba se registrovat. V tu chvíli jste vděčni za pomoc. Foreigners.cz takto pomáhá cizincům u nás. S podobným nápadem, avšak nekomerčním, přišla radnice v Třebíči. Přes druhý rok zde funguje projekt Třebíč žije!, o který se stará incomingový tým. Denisa a Petra umí cizincům, kteří chtějí bydlet v Třebíči, pomoc se zajištěním bydlení a především v komunikaci s úřady. Přiznejme si, že leckterý Čech neví, co a jak si má na úřadech vše zařídit. Natož cizinec.

 

Rozdíl mezi Čechem a cizincem poznáš na první pohled. Čech tě nikdy neosloví jako první

Ve čtvrtek 12. ledna pořádali Foreingers.cz v Brně jeden z pravidelných meet upů. Je to neformální setkání, může na ně přijít kdokoliv. Tentokrát jsem přijela na pozvání kamarádky Lucie Pátkové s naším Mindballem. Po sedmé hodině začali přicházet lidé –  z Rumunska, Ukrajiny, Řecka, Tuniska, Egypta, Belgie a z dalších koutů světa. Každý dostal samolepící cedulku a na ni si napsal své jméno. Usnadňovalo to konverzaci. Nálada byla úžasná. Žádný ostych. Při každém setkání s lidmi ze zahraničí si vzpomenu na slova kamarádky Denisy Hájkové, která žila a pracovala několik let v USA. „Čechy poznáš na první pohled. Nikdy tě jako první neosloví a vždy si sednou na osamocené místo. Kdežto cizinec přijde, představí se, zeptá se tě, jak se máš a řekne Let’s talk.“ Brněnské meet upy mají celkem jméno, konají se jednou v měsíci vždy v jiné hospodě/restauraci. Chodí na ně i Češi a Slováci, aby se procvičili v angličtině. Pokud byste se chtěli příště přidat, sledujte Facebook.

 

Inspirace pro Třebíč a další města. Meet up pro cizince

Když to funguje v Brně, proč ne v jiných městech. Hned druhý den jsem zašla za Petrou a Denisou z třebíčského incomingového týmu s tímto nápadem. Líbil se jim. Moc. Nic formálního, jenom vyhlásíme termín a místo meet upu. A připravíme ice breakery, tedy jednoduchý program na úvod, abychom prolomili ledy. Mám ráda tato setkávání. Jsou vždy inspirující. Zajímají mě pohledy cizinců na nás na Čechy. Jako věčný začátečník  angličtině mi tam také stoupne sebevědomí, protože z těchto setkání se naučím vždy víc než z pravidelných lekcí anglického jazyka.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *