Mladí podnikatelé z Brna pomáhají přírodě. Vsadili na udržitelnou módu

Míša s Jirkou jsou mladý pár z Brna, milují přírodu a záleží jim na tom, jak se chováme k planetě. Po střední škole se rozhodli vyrábět udržitelnou módu pod značkou Happy Nature. Za každý kousek oděvu vyrobený z bio bavlny zasadí deset stromů. Vytvořili odpadkovou mapu, aby motivovali ostatní k péči o přírodu. Oba najdete každý den v Brně Maloměřicích, kde mají svůj obchod a tiskařskou dílnu. S Michaelou Makešovou jsem si povídala o tom, jaké byly jejich začátky a proč si vybrali pomoc přírodě tímto způsobem.
Jak se zrodil váš nápad pustit se do výroby udržitelné módy?
Přírodu máme rádi už od malička. Rádi v ní trávíme svůj čas a když jsme v lese, cítíme se plní energie. Proto jsme chtěli tvořit v souladu s ní a také se o ní i starat. Oba nás spojuje láska k jednoduché a stylové módě. Samotný tisk motivů inspirovaných přírodou byl nápad Jirky, mého kolegy a přítele. Když jsme se před dvěma lety vrátili ze zahraničí, řekli jsme si, že se pustíme do vlastního podnikání, které bude zodpovědné vůči přírodě. Protože šlo o rozhodnutí na dlouhou dobu, museli jsme celý projekt vymyslet tak, aby nám dával smysl a dělal nás šťastné.
Tak jste v Brně rozjeli tiskařskou dílnu a obchod s udržitelnou módou?
Přesně tak. V Brně jsme založili tiskařskou dílnu, kde na oblečení tiskneme motivy pomocí sítotisku. Používáme ekologické vodou ředitelné barvy, které jsou daleko šetrnější k přírodě. V tiskařském průmyslu se většinou používají klasické plastizolové, které obsahují těžké kovy a když je vymýváte, potřebujete velké množství chemie. Naše oblečení je vyrobené z bio bavlny a někde je použitý recyklovaný polyester. Záleží nám na tom, aby bylo šité v souladu s etickými i ekologickými podmínkami, a to si také vždy hlídáme.
Dívala jsem se na vaši nabídku mikin, triček, tepláků a dalšího oblečení. Líbí se mi vaše potisky. Kdo je vymýšlí?
Spolupracujeme se začínajícími designéry, některé motivy tvoříme v našem týmu, a dokonce se na nich podílejí i naši zákazníci.
V čem se od sebe liší oblečení vyrobené z klasické bavlny a z bio bavlny?
Po ropném průmyslu je výroba textilu největší znečišťovatel životního prostředí. Může za to především fast fashion. U něj se používá klasická bavlna, která potřebuje na své zpracování velké množství vody a také energie. U bio bavlny je to jiné. K růstu potřebuje o devadesát procent méně vody. Při jejím pěstování nejsou používány žádné chemikálie, což je dobré pro přírodu, pro lidi, kteří ji zpracovávají a pak i pro všechny ty, kteří oblečení z ní vyrobené nosí. Díky tomu, že se nepoužívá chemie, tak bavlník roste přirozeně a má dost času na to, aby vyrostl zdravě a pevně. To se projevuje na pevnosti a kvalitě bavlněných vláken a prakticky to poznáte tak, že na našich látkách jsou vlákna pevná a oblečení je kvalitnější a déle vydrží. Neméně podstatné je to, že bio bavlna vyhovuje i alergikům.
Nezůstali jste jen u výroby oblečení, které je ohleduplnější k životnímu prostředí. Šli jste ve své myšlence ještě dál a začali sázet stromy…
Chtěli jsme zanechat viditelnou stopu a přišlo nám přirozené propojit se s těmi, kteří se podílejí na ochraně přírody. Spolupracujeme se dvěma organizacemi, jedna je česká, druhá je celosvětová. Ta celosvětová Eden Reforestation Project vysazuje stromy například v Nepálu, Indonésii nebo na Madagaskaru a zapojuje do svých aktivit místní lidi, které zaměstnávají. Je velmi důležité, že se pak i o vysazené lesy starají. V Česku jsme se spojili s ekologickou organizací Home for trees. Na jaře a na podzim organizují výsadby stromů po celé ČR a my se k nim připojujeme. Za každý kus oblečení, který si u nás kdokoli koupí, vyroste deset stromů.
Zaujala mě vaše odpadková mapa, kterou máte na webu. Jaký je její smysl?
Odpadkovou mapu jsme vytvořili proto, abychom se mohli my a naši zákazníci zapojit do lokální ochrany přírody. Na našich sociálních sítích vyzýváme lidi ke sběru odpadu v přírodě, tuto výzvu také posíláme v každém balíčku a přidáváme odpadkový pytel z kukuřičného škrobu, který mohou zákazníci pro sběr nepořádku využít. A tento svůj úlovek mohou všichni „lovci odpadu“ zaznamenat na naší odpadkové mapě – kolik toho sesbírali, v jaké lokalitě a mohou vložit fotku. Zaznamenáváme kolik se nám podařilo společně vyčistit míst a od kolika kilogramů odpadků jsme přírodě pomohli. Samozřejmě je to také způsob, jak na tento problém znečištění upozornit a dělat vše pro to, abychom přírodě pomáhali, a ne jí škodili.
Michaela s Jirkou se vydali na cestu, která je dlouhá, ale smysluplná. Jejich nápady a nadšení pomáhají měnit svět k lepšímu. Jsou příkladem toho, že když se člověk pro něco rozhodne a jde si za tím, přináší to mnoho dobrého. Jejich udržitelná móda je šetrná k vodě, neobsahuje chemii a je férová k farmářům i k výrobcům. Za každý kousek oděvu, který si zákazník koupí, zasadí deset stromů. Svým přístupem inspirují ostatní, aby jim nebylo lhostejné, co se děje v přírodě kolem nás.