Close

21.10.2018

Krojované hody drží v Březníku mladí i staří společně

Hody v Březníku

Hody se drží v Březníku od nepaměti. „Je to hodně dlouho. Už naše babičky říkávaly: Bele hode, tak jsme se oblíkly do krojů. Určitě to začalo už před válkou a byly vždy krojované,“ vzpomíná osmdesátiletá krojovaná žena obestoupena dětmi v krojích.

Byla sobota dopoledne, 20. října, a počasí jako by byl začátek září. Hned jak jsem vystoupila z auta, nabízeli mi ženské kořalku. Škoda, že jsem zrovna řídila. Příště určitě nebudu.

„Já jsem z Rouchovan, u nás máme svatováclavské krojované hody. Sama jsem byla v kroji dvanáctkrát,“ zapojuji se hned do debaty. „S Rouchovanama jsme nacvičovli na spartakiádu,“ reaguje hned paní v kroji. A tak se pouštíme do společného vyprávění.  Líbí se mi, že v Březníku se drží hody opravdu společně. To znamená, kdo má kroj a kdo chce, tak jde. Páry nejsou povinné. Počet krojů není omezen, což u nás v Rouchovanech je. Čas utíká. Je něco po 11. hodině a musí se vyrazit na průvod obcí.

Kroje se dědí. Dospělí k tradicím vedou děti od mala

Kroje mají vlastní a dědí se z generace na generaci. „V tomto kroji jsem chodila já jako malá holka,“ ukazuje Hana Báblíková na mladou slečnu. To, co nosily před desítkami let místní ženy, nosí nyní jejich pravnučky. Některé kroje jsou obecní, ale většinu z nich mají doma, starají se o ně, zašívají, přidělávají další.  V Březníku držely hody jeden rok mladí a druhý rok ti starší, říká se babské hody. Před dvěma roky se dohodli, že se spojí. A tak v letošním průvodu obcí  šly krojované děti, ženy, muži i babky (které však elánem v mnohém předčily ty mladé). Do krojů se letos obléklo třicet pět občanů Březníka a postupně se k nim přidávaly ještě krojované děti.

Společně si zatančili i zazpívali

Vyvrcholením byla večerní krojovaná zábava. Začala v šest hodin, aby na ni mohly i děti. „Od srpna jsme nacvičovali Moravskou besedu,“ prozradila Jana Řezaninová, která přípravu vedla. V kroji je od svých patnácti let a letos ho má na sobě po osmnácté. Po besedě ještě zatancovali společný  březnický tanec ženské s mladými Spadl lístek z javora. Všichni se shodli, že hody se opět vydařily a už teď se těší na ty další. A já přijedu příští rok taky.

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *