Close

29.12.2019

Kdo by nechtěl být starostou?

Třebenice

Starosta, ten se má! (Starostka, ta se má!) Ke konci roku to jsou samá adventní a vánoční setkání, koncerty a návštěvy.

Během roku se starosty a starostky spolupracuji, dobře tak vím, co řeší a s čím se potýkají. Každá obec je jiná, ale některé věci jsou všude stejné. Obzvláště náročné to mají malé obce, kde jsou neuvolnění starostové a práci pro obec vykonávají po večerech a o víkendech.

U nás se nic nedělá

Asi nejvíce je zamrzí věta U nás se nic neděje. Masopust, velikonoční hrkání dětský den, pouť, slavnost obce, hasičské závody, rozloučení s prázdninami, sportovní turnaje, grilování makrel, adventní dílničky, Mikulášská nadílka, rozsvěcení vánočního stromu, štědrodenní vycházky. V každé obci jsou různé události, některé jsou tradiční, jiné punc tradice postupně získávají a jiné jsou nové. Nic by však nebylo bez ochotných lidí, kteří tomu věnují svůj čas a energii. Jeden člověk na vše nestačí. Ostatně obec je přeci společenství lidí, není to jako divadlo, kde na pohodlných sedačkách sedí publikum a nechává se bavit třemi herci. A když hra skončí, pronesou, že to mohlo být lepší.

Ať to zařídí starosta!

Znám obce, kde toto vše (a to nepočítám administrativu, které není málo) leží na bedrech starostovi/starostce. A tak se stává, že starosta/starostka zařizuje nejen program, propagaci, zajišťuje peníze, partnery, ale hraje i hlavní roli – každý rok se převléká za Mikuláše, na kárce rozváží několikrát ročně zpravodaje do všech domů a bytů, režíruje dětské divadelní představení, chystá programy v obecní knihovně, organizuje výlety pro seniory.

Což o to, je to v pořádku, ale pokud je to ve stylu Je starosta/starostka, tak ať si to zařídí, je tu něco špatně. Vím, že tato funkce spočívá v péči o obec. Ale podle mě je to stejné, jako když oslavenec pořádá velkou narozeninovou párty. Všichni se baví, pijí, jedí a oslavenec roznáší jídlo, nápoje, vítá, loučí se, organizuje hry pro děti a hned poté program pro dospělé, no prostě lítá jako hadr na holi. Po oslavě všechno sám uklidí, umyje a jako poslední se dostane do postele, a ještě přemýšlí nad tím, jestli se to povedlo a jak to udělat příště lépe.

Mimochodem znám obec, kde hasiči, myslivci a rybáři pořádají společně s obcí dětský den a poslední roky na tuto akci chodí spíš jen chalupáři a lidé z okolí, místní aby člověk pohledal.

První na ráně je vždy starosta/starostka

Napadne trochu sněhu a už se zvedá telefon (nikoliv lopata a koště), aby byl první muž/první žen obce informováni, že je potřeba uklidit chodníky od toho bílého svinstva. Při současných teplých zimách však stačí počkat pár hodin a poprašek a náledí zmizne často samo. Vzpomínám si, že vloni jsem přijela do Vémyslic na schůzku s panem starostou, zrovna napadlo docela hodně sněhu. Ale schůzka se nekonala. Starosta seděl v traktoru a odhrnoval sníh. Sešli jsme se o pár dní později.

V jedné obci pořídili nové osvětlení. Ale některým se zdálo, že svítí hodně, jiným, že zase málo. Jak se setmělo, vyrážel každý den starosta na obhlídku a po domech, aby zjistil, jak to tedy je. V jiné dědině občas vypadl elektrický proud, trvalo to zhruba hodinu. Během ní tuto informaci okořeněnou o nepříjemná slova sdělili po telefonu či osobně snad všichni občané kromě psů, koček a malých dětí. A co teprve když dojde ke změně jízdních řádů. Kdo za to asi může?

Jak to tedy je s těmi adventními, vánočními setkání a koncerty? Často je to povinnost, příjemná, ale přesto je to práce. Starosta/starostka reprezentuje obec, získává informace od ostatních, setkává se s partnery, a to proto, aby vytvářel dobré vztahy. K čemu to je? Přeci, aby věděl/věděla, kam jít a volat, když bude obec a občané něco potřebovat. Nežijeme ve vakuu, oddělení od ostatního světa.

Konec roku je náročný pro všechny. Musí se stihnout hodně věcí. A od nového roku to začne nanovo. A může to být jiné a lepší. Záleží jen na nás.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *