Close

18.10.2022

Kardiolog Alana Bulava je lékař světového jména, který relaxuje létáním

Alan Bulava

Patří ke špičkovým lékařům v České republice.  Vystudovaný právník a lékař se zaměřením na arytmologii, kterého vždy fascinovala elektronika.

Do nemocnice v Českých Budějovicích nastoupil profesor Alan Bulava v roce 2007 a zhostil se velkého úkolu – vybudovat třetí pilíř komplexního kardiovaskulárního centra. Během krátké doby ke kardiochirurgii a intervenční kardiologii přibyla právě arytmologie. Alan Bulava tehdy dokonce zrušil odchod do Anglie a dal přednost jihočeské metropoli. Pod jeho vedením se kardiologické pracoviště v českobudějovické nemocnici zařadilo v počtu výkonů a kvality péče na úroveň pražských center, jako je Nemocnice Na Homolce a IKEM.

Studoval jste paralelně dvě vysoké školy – právnickou a lékařskou fakultu v Olomouci. Proč jste se rozhodl pro obor arytmologie?

Moje záliba v elektronice a zájem o fyziku, tedy konkrétně o elektrické pole, mě přivedl k lékařství. Arytmologie není nic jiného, než porucha vzniku nebo vedení elektrického vzruchu. Rozhodl jsem se pro ni ve čtvrtém ročníku lékařské fakulty a zůstal u ní. Je to dynamicky se rozvíjející obor a já mohu vlastně říct, že jsem byl na jejím úplném počátku u nás v České republice. Patří totiž k nejmladším oborům kardiologie.

Málokterý lékařský výkon dokáže kompletně uzdravit pacienta tak, jako tomu lze právě v oblasti arytmologie. Jak se za posledních patnáct let proměnila kvalita života vašich pacientů?

Je to pravda. Dokážeme pacienty uzdravit tak, jako by žádný problém neměli. Intervenční kardiologie vám opraví chlopeň, ale máte v těle cizí implantát. Dokáže ošetřit infarkt mykokardu, zabrání poškození, ale bude tam sten. Nejde se po příčině problému, což je arteroskleróza, kterou lze ovlivnit léky. V našem oboru odstraníme pacientovi arytmologický substrát a srdce zůstane zdravé a pacienty už arytmii nikdy mít nebude. Pro připomenutí – arytmie se projevuje dušností, únavou, mrákotnými stavy.

Co vás v posledních měsících nejvíce zaměstnává?

V posledních týdnech a měsících je to velmi náročné. Zavedli jsme novou technologii ablace fibrilace síní pulzním polem, cože je v arytmologii novinka. Držíme krok s pražskými pracovišti a Nemocnice České Budějovice ji nově nabízí svým pacientům. Jedná se o revoluci v pojetí a léčbě některých specifických arytmií.

Spolupracujete s vysokými škola, píšete knihy pro lékařské i nelékařské obory. Jaký je zájem mediků a mladých lékařů o kardiologické obory? A vlastně obecně jaký je přístup současné generace k práci ve zdravotnictví?

Nerad bych působil jako škarohlíd, ale musím si postesknout. Postrádám u mladých lékařů nadšení.  Nepovažuji se za příliš starého, ale když se podívám na naši generaci, která měla příležitost seznámit se s progresivní metodou, tak se se do ní nadšeně pustila. Možná je to tím, že v devadesátých letech, kdy k nám přicházeli informace a poznatky, tak to pro nás bylo nové, a tedy natolik atraktivní, že jsme měli chuť i motivaci se toho chopit. Současná generace se schovává za termín work-life balance, já mám pocit, že je to eufemismu pro laxní přístup k životu, k práci i k sobě samému. Medicína je poslání. Nelze ji dělat jen jako zdroj obživy, člověka musí bavit a musí do ní být celý ponořený.

Pracujete jako vedoucí pracoviště arytmologie v nemocnici v Českých Budějovicích, přednášíte, publikujete, věnujete se vědecké činnosti, operujte v Česku i v zahraničí. Jak se to dá vše skloubit?

Myslím si, že pro lékaře, který se věnuje akademické sféře, je velmi důležité, aby zůstal spojen s realitou na sále, aby dokázal tyto dvě oblasti propojit. Arytmologie je i z tohoto pohledu zajímavá. Česká republika má v tomto oboru obrovské renomé ve světě, máme špičkové kardiology a arytmology.  Všichni tito lidé snoubí praktické zkušenosti s akademickou a výzkumnou kariérou, a to v interních oborech, kam arytmologie patří, je spíše vzácností.

Evidujete si počty operací, které provádíte?

Do doby, než lékař složí příslušnou zkoušku u garanta oboru, což jsem nyní i já, tak si vede záznamový deník s informacemi, u jaké operace asistoval nebo kterou sám vedl. Ale od tisíců výš to přestanete počítat.

Kde Alan Bulava dobíjí baterky?

Někdy jsem tak unavený, že po dvanácti hodinách práce už nemám chuť něco dělat. Ale samozřejmě umím relaxovat, rád vyrazím do přírody. Můj koníček je sportovní létání. Při něm si dokonale vyčistím hlavu, protože se musím tak koncentrovat, že zapomenu na celý svět kolem mě.

Děkuji za rozhovor.

Eva Fruhwirtová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *