Close

5.1.2020

I v Rešicích se dá vystoupat na Ještěd

Petra Jílková a Eva Fruhwirtová na vrcholu Ještědu

Jednou za pět let pořádají v Rešicích netradiční sportovně-společenskou akci Opálkovy schody. Místní rodák Adolf Opálka se narodil přesně před 105 lety 4. ledna. Letošní pátý ročník tak vyšel přesně na jeho narozeniny.

Manželé Slámovi si řekli, že by to chtělo vymyslet něco zajímavého. Ve společenském domě nesoucí název slavného hrdiny je totiž poměrně velké schodiště. Nápad byl na světě. Spočítali, kolikrát je potřeba schody vyjít, aby člověk dosáhl například na výšku Ještědu, Lysé hory, Pradědu nebo dokonce vrcholu hory Ďumbier či Triglavu.

Účastnila jsem se poprvé a jela jsem tam s tím, že schody vyjdu třicetkrát a budu spokojena. Ale pak mě to chytlo, atmosféra byla moc příjemná a tak jsem si na konto připsala 111 výstupů. Každý, kdo vyšel schody, si udělal na tabuli křídou čárku, díky tomu jsme měli dobrý přehled o aktuálním stavu.

Vojta Sláma se dostal na Triglav, schody vyšel 405x

Jednoznačně největší výdrž měl Vojtěch Sláma, který schody vyšel celkem 405 krát a dosáhl tak na Triglav, druhým v pořadí byl jeho otec, Jaroslav Sláma, s 274 výstupy vystoupal na Ďumbier. Nejstarší účastník Milan Beneš z Třebíče, kterému je 62 let, pokořil Sněžku, což je 204 výstupů. Starostka Rešic Petra Jílková zdolala schody celkem 111 krát a dostala se tak na Ještěd. Nejmladším účastníkem byl pětiletý Vítek, který s maminkou také několikrát prošel trasu schod po schodu. Vlastně před pěti lety se účastnil také, byl však malé miminko, a tak ho po schodech nosili. Atmosféru horského výstupu vzali někteří vážně. Na zádech měli batohy a oběd si uvařili na kempingovém vařiči.

Nad schodištěm vytvořili organizátoři vzpomínkové místo na Adolfa Opálku, nechyběly knihy, obrázky, kronika a pohlednice. Po celou dobu hořela u fotografie rešického hrdiny svíčka. Tak zase za pět let, v roce 2025.

Někdy stačí opravdu málo a je na světě akce, která je skvělá, má smysl, spojuje lidi a nemusí stát žádné peníze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *