Close

9.1.2021

Mladí čerpají informace od trojice Feri, Kovy a Lukefry

Kovy

Od koho se mladí lidé dozvídají, co se u nás děje? Nejsou to noviny, není to ani televize. Je to Instagram Dominika Feriho, Youtube kanál Kovyho a Lukefry. Vím to proto, protože jsem se jich na to zeptala (věk 13–17 let).

Jaké obchody jsou zavřené? Kdo půjde do školy? Můžeme jet na hory? Díky instagramovému účtu choco_afro ví mladá generace o vládních nařízení, tedy, co se nesmí, co se může, jak jsme na tom s covidem, kdy se bude očkovat. Poslance za TOP 09 sleduje na Instagramu 918 000 lidí a do povědomí se dostal se svými žlutými příspěvky s vykřičníkem, ve kterých informuje o aktuální situaci týkající se nákazy covid-19. Když jsem se ptala mlaďochů, odkud se dozvídají o dění v Česku a kam si chodí pro nové zprávy o koronaviru, jednoznačná odpověď byla Dominik Feri a jeho Instagram. Proč? Protože to sděluje jednoduše, rychle, viditelně a hlavně tam, kde je publikum.  Ani jednou nezazněl jako zdroj informací člen vlády, můj odhad byl aspoň ministr zdravotnictví. Že to nebudou noviny, to jsem čekala. Dokonce k mému údivu to nebyla ani televize.

Youtubeři jako zdroj informací

Řeč je o Karlu Kovářovi alias Kovy a Lukáši Fritscherovi alias Lukefry.  Ve svých videích vysvětlují, podotýkám, že zábavně, pochopitelně a krátce, politickou situaci, dění kolem koronaviru i společenská témata. Vloni v říjnu přišla druhá vlna covid-19. Všude bylo více otázek než odpovědí. Kovy připravil osmnáctiminutové video, ve kterém vysvětlil, kdo je odborník, na čí názory si dát pozor, co je to exponenciální růst, o kterém se mluví v televizi, proč nás opět epidemie zachvátila a kdo má máslo na hlavě. Na dvě stě padesát tisíc lidí vidělo Kovyho video o chytré karanténě. Nemluví jen o covidu. Zpracovává i jiná témata, například americké nepokoje nebo to, jestli se ve školách daří učit moderní dějiny.

Takový „druhý Kovy“ je Lukáš Fritscher, jehož kanál má 181 000 odběratelů.  Když se v listopadu v médiích mluvilo o roku 1989, Lukefry vydal video, kde po „youtubersku“ vysvětlil, co byla Sametová revoluce. Šel dál a pustil se do vyvrácení mýtu, že za komunistů bylo lépe. Vše doloženo dobovými videi, zatraktivněno nejrůznějšími efekty.

 

Nejsem cílovka ani jednoho z této trojice, ale musím z profesního hlediska uznat, že to dělají fakt dobře. V současné informační bramboračce je totiž dost těžké se zorientovat. A to s informacemi pracuji každý den. U Kovyho navíc tleskám tomu, že jeho videa obsahují vzdělávací prvky, které jeho publikum vede ke kritickému myšlení. Ukazuje na dezinformace, a upozorňuje na manipulaci ve veřejném prostoru. Doporučuji se na některá videa od Kovyho i od Lukefry podívat. Minimálně proto, abyste věděli, kdo je pro mladou generaci zdrojem informací.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *