Close

18.8.2018

Ondra je slepý. Ale pomáhá ostatním

Ondra Zmeškal a pes Black

Ondra Zmeškal je můj nevidomý kamarád. V sobotu 8. září odstartuje běh skrz republiku. Celkem 600 km. Chce upozornit na to, že kolem nás jsou děti se zrakovým postižením, milují sport, ale potřebují pomoc.

Ondra vybíhá z nejzápadnějšího místa České republiky a chce doběhnout do nejvýchodnějšího místa (nikoliv nejvýhodnějšího).  Charitativní běh proběhne pod záštitou Nadace Leontinka, která dřív pomohla i Ondrovi. Běh může kdokoliv podpořit ve veřejné sbírce, která bude na darujme.cz spuštěna 25. srpna. Cílovou částku Ondřej nastavil na 186 000 Kč a věří, že se mu jeho sen podaří splnit.

Sledujte Ondru online. Nebo se přidejte!
„Vezmu to přes Aš, Prahu, Pardubice, Olomouc, Třinec až do Jablunkova na východě naší země. Během cesty mě budete moct sledovat a podporovat, a to mnoha způsoby. Charitativní běh zachytí i dokumentaristé Jana Ševčíková a Tadeáš Bognár. Díky satelitnímu sledování budete každý den a v každý okamžik přesně vědět, kde se právě nacházím, odkud a kam běžím, kolik kilometrů mám za sebou a kolik jich musím ještě uběhnout,” popisuje Ondra. Ten nepoběží sám. Parťáky mu budou traséři, kteří se postupně vystřídají. A také veřejnost. K Ondrovi se totiž může přidat každý a může s ním běžet vybraný úsek podle své libosti.
Do cíle plánuje Ondra doběhnout 17. září. „Za deset dní musím v průměru uběhnout 65 kilometrů na jeden den,“ vypočítává.

Ondrův příběh

Ondřej zcela oslepl ve svých 20 letech po několika neúspěšných operacích. Po této veliké ztrátě dokázal znovu najít smysl života. Nejprve běhal s vodicím psem cestou do práce, poté postupně zdolával delší trasy s trasérem. Bez traséra se totiž nevidomý běžec při běhu neobejde, upozorňuje ho na překážky na trase i změny směru. Před třemi lety Ondřej uběhl Jihlavský půlmaraton a v tréninku nepolevil. Přidal se k výpravě českých sportovců na maraton na Velkou čínskou zeď v roce 2016, který patří k nejtěžším na světě. Zdolal 5 164 kamenných schodů i po prašných cestách okolních vesnic, běžel v teplotách kolem 30°C. Za hlasité podpory fanoušků dorazili do cíle v čase 6:00:24, na 36. místě ve své kategorii.

Přípravu můžete sledovat: www.facebook.com/zezivotaslepce/

Více o Ondřejovi zde: www.ondrejzmeskal.cz

Sbírka na podporu zrakově postižených dětí od 25. srpna zdehttps://www.darujme.cz/vyzva/1200592

Díky moc za vaši podporu!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *